Dzień etyki w XXXI LO w Łodzi

Zapraszam do zapoznania się z informacjami na temat Dnia Etyki w XXXI LO w Łodzi

Autor:
Szymon Pytel
Nazwa szkoły:
XXXI LO w Łodzi
Opis:

Dzień Etyki w XXXI LO

Autorzy: Elżbieta Konopacka – nauczyciel biologii, filozofii oraz etyki, Szymon Pytel – nauczyciel języka polskiego i podstaw przedsiębiorczości.

Współpraca - w roku szkolnym 2011/12: Sławomir Kaczmarek – nauczyciel historii oraz wiedzy
o społeczeństwie, Agnieszka Dakowicz – nauczyciel języka łacińskiego oraz kultury antycznej;
w roku szkolnym 2012/13: Justyna Poteralska – Fudała – nauczyciel podstaw przedsiębiorczości.

Założenia projektu są bardzo proste. Zależało nam na tym, aby nadać rangę ważności problematyce etycznej oraz rozbudować zainteresowanie uczniów różnymi problemami
i postawami etycznymi. W prace nad projektem zostali zaangażowani uczniowie grup etyki
z klas I, II i III a także zainteresowani tematem etyki w biznesie uczniowie klas I, a ważnym dla nas celem, który oczywiście chcieliśmy osiągnąć, było wychowanie i nauczanie poprzez działania na rzecz innych oraz otwarcie „przestrzeni” działań indywidualnych takich jak wystawa rysunku, prezentacje, ekspresja zainteresowań indywidualnych w formie plakatu.

Realizacja założeń projektu polegała na przedstawieniu społeczności szkolnej różnorodności problematyki etycznej w wybranych dziedzinach: polityce, medycynie, sztuce i biznesie
a także na kształtowaniu postaw aktywnego uczestnictwa. Chcieliśmy zwrócić uwagę
na wartości etyczne w kontaktach międzyludzkich oraz ćwiczenie umiejętności dyskusji
i autoprezentacji poglądów.

Przygotowania odbywały się głównie w ramach lekcji etyki a także podstaw przedsiębiorczości. Na lekcjach etyki pojawiły się trzy tematy lekcyjne poświęcone sztuce współczesnej, etyce artysty i jego odpowiedzialności. Młodzież uczestniczyła w warsztatach w Muzeum Sztuki, zwiedzała także wystawę „Korespondencje”. W ramach zajęć
z przedsiębiorczości odbyły się lekcje dotyczące etyki w procesie zarządzania ludźmi, mówiono o postawie etycznej w szeroko rozumianych relacjach pracodawca – pracownik,
a także o problemach etycznych występujących we współczesnym świecie, np. o korupcji i jej skutkach.

Nad przygotowaniem programu Dnia Etyki w XXXI LO pracowali przede wszystkim uczniowie pod kierunkiem opiekunów merytorycznych – nauczycieli. W bieżącym roku szkolnym gościem podczas Dnia Etyki był ekspert z zewnątrz - pani dr Beata Marcinkowska, wykładowca, adiunkt w Katedrze Rzeźby, Intermediów i Działań w Przestrzeni na Wydziale Sztuk Wizualnych Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Efektem naszych działań jest nie tylko szerokie zainteresowanie uczniów XXXI LO problemami etycznymi, ale także podjęcie współpracy z ASP i zaproszenie naszych uczniów na zajęcia do tej bardzo ważnej na mapie naszego miasta instytucji kulturalnej. Planujemy już działania na rok przyszły!

Dodano - data:
15.04.2013 r.