Edukacja filozoficzna


Narodowe Czytanie w XXIII LO

Zapraszamy do lektury artykułu Ewy Sztombki (doradcy metodycznego w zakresie języka polskiego) o Narodowym Czytaniu w XXIII LO w Łodzi. To ciekawe przedsięwzięcie, podejmowane przez społecznośc szkolną, pozwala w atrakcyjny dla młodzieży sposób popularyzować czytelnictwo, ukazać młodym ludziom piękno literatury polskiej, zachęcać do dbałości o polszczyznę i budować mosty między pokoleniami.

 

 

W poszukiwaniu nieśmiertelności. Gilgamesz i sumeryjskie prapoczątki egzystencjalizmu

15 października 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowej Akademii Filozoficznej. Do Publicznego Liceum Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zaprosił nas dr Bogusław Maryniak – nauczyciel tego LO, który przygotował wykład na temat:  W poszukiwaniu nieśmiertelności. Gilgamesz i sumeryjskie prapoczątki egzystencjalizmu. Mówiliśmy o najstarszym dziele literackim i filozoficznym na świecie w kontekście początków myśli filozoficznej. Niezwykle interesujące okazało się też przywo

15 października 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowej Akademii Filozoficznej. Do Publicznego Liceum Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zaprosił nas dr Bogusław Maryniak – nauczyciel tego LO, który przygotował wykład na temat:  W poszukiwaniu nieśmiertelności. Gilgamesz i sumeryjskie prapoczątki egzystencjalizmu.

Młodzieżowa Akademia Filozoficzna w roku szkolnym 2014/2015

W bieżącym roku szkolnym odbyły się już dwa spotkania Młodzieżowej Akademii Filozoficznej,w których uczestniczyli uczniowie łódzkich szkół. We wrześniu byliśmy gośćmi XX Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Łodzi, gdzie Pan Szymon Iwanowski mówiło  różnicach między filozofią uprawianą w minionych stuleciach a filozofią współczesną (Co Ty wieszo filozofii?). W zajęciach uczestniczyły nauczycielki języka polskiego XX LO – Ewa Witkowska i Bożena Bagińska.

Program nauczania z zakresu etyki dla szkół ponadgimnazjalnych

Zapraszamy nauczycieli zainteresowanych zajęciami z etyki w szkole ponadgimnazjalnej do zapoznania się z programem nauczania Pana Pawła Kołodzińskiego. Jest to nie tylko nowatorska propozycja programowa, która pozwoli dobrze i efektywnie zaplanować proces kształcenia, ale również wartościowe źródło inspiracji, które zachęci do poszukiwania własnych rozwiązań. Życzymy udanej i pozytecznej lektury.

Konkurs etyczny

Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem tegorocznej edycji  konkursu  etycznego  organizowanego  przez XXVI Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi . Gratulujemy Pani Annie Kołaczkowskiej i Pani Annie Horwat pomysłu na tak ciekawe przedsięwzięcie. 

Pozytywny aspekt bycia, czyli dociekania filozoficzne w poszukiwaniu sensu życia

Spotkanie Młodzieżowej Akademii Filozoficznej 17 grudnia 2013 r. miało nieco inny charakter. Zazwyczaj słuchamy wykładu naszych gości a potem dyskutujemy. Tym razem było inaczej. Zaproszony przez nas mgr Ireneusz Bihun – psycholog i filozof –  zaproponował przeprowadzenie zajęć metodą sokratejską (dyskusyjną, dociekaniową), dla grupy 10-15 osób.

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza jako filozoficzny traktat o wychowaniu

22 listopada 2013 r. w gościnnych murach IV Liceum Ogólnokształcącego im. E. Sczanieckiej w Łodzi odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowej Akademii Filozoficznej. Tym razem naszym gospodarzem i gościem zarazem był dr Wojciech Woźniak – nauczyciel języka polskiego w IV LO. 

Filozofia w poszukiwaniu sensu życia

To przedświąteczne spotkanie Młodzieżowej Akademii Filozoficznej odbyło się
w gościnnych murach I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Tym razem naszym rozważaniom towarzyszyła pięknie ubrana choinka, co tworzyło szczególny nastrój. Poprowadził je od dawna współpracujący z MAF dr Maciej Woźniczka z Akademii
J. Długosza w  Częstochowie.

Karl Popper - między filozofią a liberalizmem

18 października 2013 r. w Planetarium Łódzkim odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowej Akademii Filozoficznej. Gościem był dr Bogusław Maryniak, który zaproponował nam tym razem rozważania na temat filozofii nauki.

Konkurs Etyczny w XXVI LO w Łodzi

Zapraszamy do zapoznania się z relacją o innowacyjnym przedsięwzięciu z zakresu edukacji filozoficznej realizowanym w roku szkolnym 2012/2013 w XXVI Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi.

Strony

Subscribe to RSS - Edukacja filozoficzna