OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA ESEJ "LITERATURA I FILM W USA – MŁODZIEŻ PISZE ESEJE"

Zapraszamy uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów szkół wyższych do uczestnictwa w III edycji konkursu  Literatura i film w USA. Młodzież  pisze eseje, organizowanego przez XV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Łodzi oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz American Corner w Łodzi.

W III edycji konkursu pod hasłem Inność nie znaczy obcość. Obraz problemów etnicznych oraz rasowych w literaturze i filmie amerykańskim organizatorzy proponują młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz  uniwersyteckiej przyjrzenie się rzeczywistości wykreowanej w prozie lub filmie amerykańskim z perspektywy wszelkich mniejszości, w tym portretom kobiet i mężczyzn. Dla uczniów gimnazjum  to zadanie zawężone zostało do kwestii związanych z kinem amerykańskim.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu (jego struktury, wymagań, zasad przeprowadzania, obowiązujących terminów, sposobu zgłaszania prac) zamieszczone są w regulaminie zamieszczonym w załączniku.

Zachęcamy młodzież do udziału w tym wartościowym przedsięwzięciu, dzięki któremu rozwija się twórczy dialog pomiędzy społecznościami szkolnymi na poziomie ponadpodstawowym i uniwersyteckim.  Na uwagę zasługuje również tematyka konkursu związana z rasizmem, mniejszościami etnicznymi borykającymi się z różnego rodzaju zagrożeniami, włączająca się w toczącą się obecnie dyskusję dotyczącą perspektyw i niebezpieczeństw wynikających ze zderzenia społeczeństw homogenicznych  z wielokulturowymi zmianami.

Oprac. Danuta Górecka (na podstawie regulaminu konkursu)