Konferencja dla katechetów "Motywowanie uczniów do uczenia się"

11 czerwca 2015 r. w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli
 i Kształcenia Praktycznego odbyła się konferencja dla katechetów na temat "Motywowanie uczniów do uczenia się". Wzięło w niej udział 30 nauczycieli religii. Celem konferencji było wskazanie takich technik kształcenia, dzięki którym nauczyciel może zmienić swoją pozycję w klasie z osoby przekazującej wiedzę na sojusznika ucznia, aktywnie wspierającego dzieci i młodzież
w procesie uczenia się.

Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali referatu pana Andrzeja Melsona, (kierownika Pracowni Pomiaru Dydaktycznego) zatytułowanego Metody i formy motywowania uczniów. Katecheci z dużym zainteresowaniem zapoznali się
z różnorodnymi metodami, stosowanymi przez prelegenta w pracy dydaktycznej. Następnie pani Danuta Górecka (kierownik Pracowni Edukacji Humanistycznej) przedstawiła referat oparty na lekturze książki Merrilla Harmina Duch klasy. Nauczyciele obecni na konferencji poznali praktyczne rady, dzięki którym będą mogli skutecznie wpływać na klasę i wraz z uczniami tworzyć  atmosferę sprzyjającą uczeniu się.

Po przerwie swoimi pomysłami na ciekawe katechezy dzielili się nauczyciele religii. Jako pierwszy wystąpił pan Jacek Radzikowski z XXIV LO w Łodzi. Zaprezentował wykorzystywane przez siebie metody i opowiedział o pracy uczniów w prowadzonym przez siebie kole religijnym. Pani Agnieszka Konicka-Kula z Muzycznej Szkoły Podstawowej w Łodzi zaprezentowała bardzo bogaty wybór technik plastycznych angażujących uczniów do twórczej pracy. Następnie pan Sławomir Brejnak ze Szkoły Podstawowej nr 44 opowiedział o wykorzystaniu technik multimedialnych w pracy z uczniem. Chociaż przygotowanie zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi wymaga bardzo wiele czasu, to warto go poświęcić na projektowanie tego typu lekcji, gdyż efekty są imponujące. Na zakończenie pani Irena Wolska zaprezentowała gotowe pomoce multimedialne dołączane do czasopism dla dzieci Ola i Jaś oraz Dominik idzie do I Komunii Świętej.

Konferencja zakończyła się rozważaniem słów Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił, którymi Pan Jezus skutecznie zmotywował św. Piotra do całkowitej zmiany życia i do dzisiejszego dnia przynagla nas do skutecznej ewangelizacji.

Opracowała Irena Wolska, doradca metodyczny