Edukacja filmowa we współczesnej szkole

W II semestrze roku szkolnego 2012/2013 Pracownia Edukacji Humanistycznej zorganizowała warsztaty EDUKACJA FILMOWA WE WSPÓŁCZESNEJ SZKOLE dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych filmem. Podczas zajęć, które prowadziły Danuta Górecka i Jolanta Bielecka – konsultanci ŁCDNiKP, dyskutowano o sposobach wykorzystania filmu w praktyce szkolnej (w świetle wymagań nowej podstawy programowej), o ogólnopolskim projekcie FILMOTEKA SZKOLNA i różnych aspektach edukacji filmowej. Oto lista wybranych tematów:

• historia kina w pigułce,
  • ABC… języka filmowego,
  • niezbędnik edukatora filmowego,
  • edukacyjne projekty filmowe,
  • przykłady dobrych praktyk z zakresu edukacji filmowej,
  • film jako sposób na rozwijanie kreatywności uczniów i wspieranie ich talentów.

Podczas warsztatów ich uczestnicy wypracowali zestawy ćwiczeń oraz scenariusze zajęć z młodzieżą z wykorzystaniem filmu. Prezentujemy wybrane propozycje nauczycieli dotyczące pracy z filmem w szkole. Mamy nadzieję, że będą one inspiracją dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani wdrażaniem edukacji filmowej w szkole i pomogą im w przygotowaniu ciekawych zajęć. Zapraszamy na warsztaty filmoznawcze w przyszłym roku szkolnym.