Dlaczego warto oglądać z dziećmi filmy?

Warto, a nawet trzeba oglądać z dziećmi filmy. Obraz filmowy towarzyszy im od najmłodszych lat. Film jest jednym z najważniejszych mediów kształtujących postawę młodego człowieka, jego stosunek do świata, innych ludzi, samego siebie. Sprzyja rozwijaniu inteligencji emocjonalnej, ciekawości poznawczej, wrażliwości, aktywnych postaw społecznych. Oglądanie z dziećmi mądrych, wartościowych filmów często pozwala uczniom rozpoznać i rozwiązać własne problemy, podjąć decyzję, może motywować do działania, wspierać. Uczniowie, obserwując perypetie, postawy bohaterów kształtują obraz samych siebie, swój system wartości i przekonań. Nie ulega też wątpliwości, że wykorzystanie filmu na lekcjach ożywia i uatrakcyjnia zajęcia. Praca z filmem daje możliwości osiągania celów, a także realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego na wszystkich etapach edukacji. Dokument ten zobowiązuje każdego nauczyciela do zwrócenia szczególnej uwagi na edukację medialną, której zadaniem jest wychowanie uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów. Zagadnieniu edukacji filmowej poświęcona jest prezentacja Edukacja filmowa w świetle nowej podstawy programowej w szkole podstawowej i w gimnazjum. Zachęcam do zapoznania się z nią.

Jolanta Bielecka

Załączniki: